Veľa mladých ľudí sa obáva ukončenia štúdia, či už stredoškolského alebo vysokoškolského, pretože nevedia, čo budú robiť po ňom. Konkurencia je veľká a na väčšine aj absolventských pozícií zamestnávatelia vyžadujú prax, ktorú školstvo žiaľ v požadovanej miere nevie zabezpečiť.
Situácia nie je tak kritická, ako by sa na prvý pohľad mohla zdať. Ak je mladý človek ambiciózny a má záujem prospievať spoločnosti aj sebe, spôsobov na sebauplatnenie je mnoho. V článku sa dozviete 6 užitočných rád, ako neostať po škole na ocot, respektíve na úrade práce.
1.rada – Začnite podnikať
Nemyslite si, že keď ste mladí a bez relevantných skúseností, ste odkázaní na zamestnávateľa, ktorý vám otvorí dvere vo svojej firme. Ako sa hovorí “choďte oknom”. Spomeňte si na slávny príklad Stevea Jobsa, ktorý získanie titulu vnímal ako stratu času, pretože mal neodkladnú podnikateľskú ideu. Ak viete, ako sa svojou činnosťou uplatníte v bežnom živote, skúste podnikať. Európska únia podporuje zámery finančnými injekciami z eurofondov. V dnešnej dobe nájdete na internete množstvo užitočných rád, ako na to. Práve keď ste mladí a bez záväzkov je ideálny čas riskovať a vrhať sa do vecí po hlave.
2. rada – Vycestujte do zahraničia
Slovenskému pracovnému trhu neprospievajú absolventi, ktorí odchádzajú za prácou do zahraničia. No mladí ľudia, ktorí sa von vyberú nazbierať užitočné vedomosti a know how, aby ho priniesli a zužitkovali na Slovensku, sú viac ako vítaní. Zo zahraničia sa vrátite s osvojeným cudzím jazykom a otvorenou mysľou, ktorá je vo svete technológií a inovácií hodnotným duchovným zdrojom.
3. rada – Garantovaná pozícia
Už aj na Slovensku majú študenti možnosť zapojiť sa do duálnej formy vzdelávania, ktorá v sebe ukrýva množstvo benefitov. Jedným z nich je aj garantovaná pozícia v spoločnosti hneď po ukončení štúdia. „Systém duálneho vzdelávania umožňuje študentom stredných odborných škôl nadobudnúť pracovné skúsenosti a do zamestnania nastúpiť hneď po tom, ako ukončia štúdium. Mladých ľudí vzdelávame v oblasti marketingu, tvorby vízií, stratégií, cieľov a ich aplikácie v praxi. Učia sa plánovať, orientovať sa v organizácii práce na pracovisku a tiež to, ako sa vedie tím ľudí, ako sa s ním komunikuje, či ako sa hodnotí,” vysvetľuje výhody duálneho vzdelávania manažérka rozvoja organizácie a odborného vzdelávania v dm Jana Hornáková. Zapojiť sa do systému duálneho vzdelávania s dm je možné v Bratislave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Košiciach, Prešove, Zvolene, Prievidzi, Spišskej Novej Vsi a
Novom Meste nad Váhom. Žiakom, ktorí musia dochádzať viac ako 100 km denne, sa prepláca cestovné aj internát. Viac informácii na: http://www.dm-vzdelavanie.sk/
4. rada – Buďte aktívny už počas štúdia
Proaktivitu a motiváciu si personalisti v spoločnostiach nevedia vynachváliť. V prieskumoch sa zhodujú na tom, že uprednostnia kandidáta, ktorý je aktívny a túži sa neustále vzdelávať, ako možno skúsenejšieho uchádzača, ktorý si je príliš vedomý svojich kvalít. Už počas školy sa zúčastňujte na kariérnych podujatiach a venujte mimoškolským aktivitám. Tie rozhodne zarezonujú na pracovnom pohovore.
5. rada – Nemajte prehnané očakávania
Táto rada prirodzene nadväzuje na predchádzajúcu. Nebuďte príliš sebavedomý a arogantný a nečakajte, že hneď po škole sa dostanete na manažérsku pozíciu. Na pohovore prejavte snahu sa učiť a rozširovať praktické vedomosti. Vo väčšine prípadov postupný kariérny rast prospeje uchádzačovi oveľa viac, ako vysoká pozícia hneď od začiatku.
6. rada – Majte “navrch”
Konkurencia je veľká, no nie neprekonateľná. S užitočnými vedomosťami, ktoré vytvárajú zisk, sa nestratíte. V súčasnosti sú výborne hodnotené technické smery, najmä elektronika a IT. Zložitejšie to majú ekonómia, pretože tých je v posledných rokoch nadbytok.
Text: PR