Dôležitým momentom pri nastavení starostlivosti o pleť je vedomosť o type vašej pleti. Môžete sa domnievať, že vo vašom prípade ide o suchú, mastnú alebo citlivú pokožku, no je to skutočne pravda? Nesprávne indikovanie stavu pleti môže vyústiť do použitia nesprávnych kozmetických produktov a následného zhoršenia či
vzniku akné a iných kožných problémov.
Na približné určenie typu vašej pleti môžete absolvovať jednoduchý test aj v domácich podmienkach. Test meria tvorbu mazu v kožných póroch a pozostáva z nasledovných krokov:
- Umyte a osušte si tvár.
- Počkajte asi 30 minút.
- Jemne pritlačte tenký papier alebo vreckovku na rôzne časti tváre – čelo, líca, nos, bradu.
- Podržte papier/vreckovku oproti svetlu
Ak sa na papieri uchytili drobným vločkám podobné čiastočky, pravdepodobne máte suchú pleť. Mastnú pleť zase indikuje (prekvapivo) mastný papier, rôzna úroveň absorpcie značí zmiešaný typ pleti a ak papier nevykazuje ani jeden z uvedených znakov, je vaša pleť v normálnom stave.
Vybudovanie rutinnej starostlivosti o pleť
Bez ohľadu na typ pleti vám rutinná starostlivosť o pleť pomôže udržať celkové zdravie pokožky a zlepšiť špecifické problémy ako akné, škvrnky, jazvy a podobne. Základná denná starostlivosť o pokožku pozostáva z troch krokov:
- Čistenie: Vyberte si čistiaci a odličovací prostriedok, ktorý po aplikácii nezanecháva pokožku napätú a vysušenú či podráždenú. Je dôležité, aby prípravok nezbavoval pokožku jej prirodzených mazových vrstiev a rešpektoval jej prirodzenú ochrannú bariéru. Dobrým tipom je používanie micelárnych vôd pre citlivú pleť, ktoré neobsahujú alkoholy, parfumy ani iné agresívne chemické látky, pritom však skvele vyčistia pleť a zbavia ju aj silnej vrstvy make-upu.
- Zvlhčovanie: Pleť potrebuje hydratáciu, nech už je mastná, suchá alebo zmiešaná. V rámci svojej rutinnej starostlivosti by ste preto na tento moment určite nemali zabúdať. Odporúča sa používať jemný, ľahký a nekomedogénny prípravok, ktorý neupcháva póry – napríklad špeciálnu micelárnu vodu pre dehydratovanú pleť, ktorá stimuluje činnosť akvaporínov a koži tak pomáha udržiavať zdravú hladinu vlhkosti, potrebnej pri dosiahnutí rovnovážneho stavu pokožky.
- Ochrana pred slnkom: Naša pokožka je skúšaná dennodenne, stačí, aby sme vyšli na priame slnko. Aj preto je dobré, ak budete používať účinný opaľovací krém. Kupujte taký, ktorý poskytuje ochranu pred UVA aj UVB žiarením a disponuje ochranným faktorom 30 a viac. Krém si naneste na odhalené časti tela aspoň 30 minút pred tým, než vyjdete von. Zvláštnu pozornosť venujte ochrane svojej pleti najmä vtedy, ak ste pri mori, na horách (v zime aj v lete) či vonku medzi 10tou a 16tou hodinou.
Text:PR