Pandemická situácia zabraňuje športovať tak ako kedysi, avšak pohyb každému chýba. Rešpektujúc všetky opatrenia, vonku je možná prechádzka, turistika, beh, či cyklistika. Ak máte strach z úrazov a návštevy nemocnice, pristúpte k prípadným zraneniam zo športu vonku preventívne.
Opatrné začiatky – ak po dlhej zimnej dobe začínate so športom, začiatky si strážte. Vaša kondícia na tom nie je najlepšie. Dôsledkom môžu byť odreniny, natiahnuté svaly, či zlomenina. Držte si pomalé tempo a krátke vzdialenosti. Sledujte sa. Neporovnávajte sa s rýchlejšími a zdatnejšími.
Strečing – ak ste ho doteraz zanedbávali pred aj po športe, pri behu, cyklistike, či turistike na neho tentokrát nezabudnite. Správne naťahovanie vám pomôže dosiahnuť pohodlnejšiu aerodynamickú polohu na bicykli a zefektívniť štýl vašej jazdy. Okrem toho vám umožní lepšie si vychutnávať čas strávený pri športe.
Čo ak sa stane úraz – ak chcete byť pripravení na prípadné zranenia, vyberajte si kratší známy okruh, aby ste si otestovali kondičku a zbytočne to „neprepálili“. Odtlaky na dlaniach, na pätách, pády, pri najhoršom zlomeniny ale aj uštipnutia môžu byť súčasťou aktivity vonku. Okrem vody, je fajn mať v batohu, cyklobrašni alebo skrátka vo vrecúšku, malú cestovnú lekárničku so základnými zdravotníckymi pomôckami a liekmi, ale aj s príručkou prvej pomoci.
Čo má obsahovať základná lekárnička – náplasti, dezinfekciu, obväz a malé nožnice. Pokiaľ trpíte nejakým špeciálnym zdravotným ochorením, pribaľte si do peňaženky tzv. „bezpečnostnú kartu“. Na ňu uveďte vaše meno, dátum narodenia, krvnú skupinu, alergie, ochorenia a telefón na niekoho blízkeho. Pridať môžete tiež informácie o tom, ako vám môžu okoloidúci najlepšie poskytnúť prvú pomoc.
Na výber je množstvo druhov dezinfekčných roztokov, zaobstarávate si ju raz do roka, či polroka, preto si môžete dovoliť prihliadať skôr na kvalitu ako rozdiel pár „drobných“ pri cene.
- Nemala by štípať a obsahovať alkohol – to je dôležité najmä pri deťoch, či chúlostivých častiach tela a obzvlášť pri niektorých typoch zranení.
- S obsahom jódu – jód zničí väčšinu baktérii, vírusov a plesní v rane, takže pôsobí proti potenciálnej infekcii kože a ďalším možným zdravotným komplikáciám.
- Na pokožku i sliznice
- Sfarbenie dezinfekcie – nájdete transparentné či sfarbené. Ak je dezinfekčný roztok prírodne žlto – hnedý, neľakajte sa, znamená to, že obsahuje jód a vidíte presne akú plochu ste dezinfikovali. Nezašpiní vašu pokožku, nechty alebo vlasy, aj keď je miesto aplikácie viditeľné, roztok je vodou umývateľný, mydlo sa pri aplikácii na ruky napokon ´sfarbí do biela´.
V tomto šialenom pandemickom období by ste pri pobyte vonku a s prípadným kontaktom s cudzími ľuďmi nemali zabúdať ani na potrebnú ochranu pred vírusmi. Keďže športovanie v rúšku, či respirátore je veľmi náročné, vyskúšajte Virostop. Ochráni vás pred rôznymi vírusmi, vďaka ochrannému filmu, ktorý vytvorí na sliznici.
Rovnako myslite i na vašu pokožku, ak počas zimného dňa svieti slnko a do výbavy pribaľte opaľovací krém s vyšším faktorom. Rovnako krém na pleť, ak je príliš zima.
Osobné veci – ako je mobil (ten pred športom vždy dobite), peňaženka s dokladmi a malou hotovosťou, dostatok tekutín a rýchle cukry (hroznový cukor, čokoláda, ovocie). Pokiaľ na športových výletoch radi fotíte, vozte so sebou i malú powerbanku pre prípad, že by sa telefón rýchle vybil. Na doklady a peniaze si vezmite malú cestovnú peňaženku, do ktorej si dajte občiansky preukaz a kartičku poistenca. Nejaká hotovosť sa vždy hodí. Nič nepokazíte, ak vašim blízkym prezradíte plánovanú trasu, čo môže byť v prípade nehody život zachraňujúci moment.
Vychádzať von je potrebné podľa aktuálnych pandemických nariadení a nezabudnite, že cvičiť môžete vďaka moderným technolóiám efektívne aj doma.