Slováci vypestovali paradajky sladšie ako jahoda. Vďaka skleníkom ich môžete mať doma kedykoľvek

Paradajky sú doslova vitamínovou bombou a zásobárňou dôležitého antioxidantu menom lykopén. Ten chráni telo pred viacerými typmi rakoviny a znižuje riziko srdcových ochorení. Ak vám a deťom doposiaľ napriek tomu nechutili, možno vaše chute zmenia nové odrody. Najsladšie.

Slováci vypestovali paradajky sladšie ako jahoda. Vďaka skleníkom ich môžete mať doma kedykoľvek
Slováci vypestovali paradajky sladšie ako jahoda. Vďaka skleníkom ich môžete mať doma kedykoľvek (Foto: PR)

Ovocie milujeme najmä pre jeho sladkú chuť. Za jedno z najsladších sa považuje jahoda, no v obci Bruty, v okrese Nové Zámky, sa tamojším farmárom podarilo vypestovať hneď dve odrody cherry paradajok, ktoré sú sladšie ako samotná jahoda. Navyše rastú v jedinečnom skleníku, ktorý umožňuje ich pestovanie celoročne. „Skleníky sú vybavené sofistikovaným softvérom, ktorý sme si museli prispôsobiť slovenským klimatickým podmienkam. Tie s úplnou presnosťou regulujú teplotu, vlhkosť vzduchu a jeho cirkuláciu. Na základe predpovede počasia otvárajú a zatvárajú okná. Ak je slnko prisilné, sadenice skleník prekrýva tienidlom, aby nedošlo k ich spáleniu. Sadenice sú zavlažované vodou s ideálnym pH, tá vzniká kombináciou dažďovej vody, ktorú zachytávame v zberných nádobách a vody zo studne,“ prezradil Peter Kelemen, spolumajiteľ Farmy Bruty.

Dôkaz pred kamerami

Sladké odrody potešia pravdepodobne najmä rodičov, ktorých deti tieto zdravé plody odmietajú. V prípade paradajok je to skutočne na škodu, nakoľko sú bohaté aj na vitamín C, ktorý značne posilňuje imunitu. Sladšie ako jahody sú hneď dve odrody paradajok – Bejbynka a Bobulienka. Dôkaz, že je tomu skutočne tak, sa farmári z Brutov rozhodli preukázať aj pred televíznymi kamerami. „Cukornatosť ovocia a zeleniny sa meria v Brixoch. Testovanie jasne preukázalo, že nami vypestované cherry paradajky sú sladšie ako jahody. Bejbynka má 13 Brixov, Bobulienka cez 11, pričom hodnoty na Slovensku dostupných jahôd dosahovali zhruba sedem Brixov,“ pokračuje Peter Kelemen.

Slováci vypestovali paradajky sladšie ako jahoda. Vďaka skleníkom ich môžete mať doma kedykoľvek
Slováci vypestovali paradajky sladšie ako jahoda. Vďaka skleníkom ich môžete mať doma kedykoľvek (Foto: PR)

V prípade odrody Bejbynka farmári precestovali takmer celý svet. „Viac ako tri roky sme hľadali niečo špeciálne. Rajčiak, ktorý nebude ako obyčajná cherry paradajka, ale bude to naozaj exkluzívna odroda. Taká, ktorú keď ochutnajú deti, nikdy už nepovedia paradajkám nie,“ dodáva spolumajiteľ Farmy Bruty, ktorá je súčasťou združenia Ovozela.

Ďalšou sladkou paradajkou združenia je odroda Medulka, s hodnotou takmer 12 Brixov. Vypestovali ju v Kameničanoch. Strecha skleníkov farmy v Kameničanoch pozostáva zo špeciálnych difúznych skiel s vyššou priepustnosťou svetla, ktoré sa využívajú aj vo fotovoltike. Ako zdroj elektrickej energie a ekologického tepla slúži miestna bioplynová stanica. Tá umožňuje farmárom pestovať paradajky 12 mesiacov v roku.

Čerstvé

V súčasnom období by sme sa pri výbere rajčiakov nemali riadiť len ich sladkou chuťou, ale najmä pôvodom. Paradajky, ktorými zvyčajne plnia pulty potravinových reťazcov pestovatelia z Maroka, prípadne Španielska, podľa výživových expertov príliš veľa prospešných látok v sebe nemajú. Aby prežili cestu, sú aj v zimných mesiacoch trhané často nezrelé. Dozrievajú pomocou špeciálnych plynov priamo počas prevozu. Najväčším problémom dovážaných paradajok je ich skorý zber. Prejde najmenej týždeň, kým sa dovezú. Za ten čas k nim neprenikne jediný slnečný lúč. Preto majú menej antioxidantov. Tie sa do paradajok dostávajú v poslednej fáze dozrievania, keď získavajú červenú farbu. S čerstvosťou, vitamínmi a pravosťou teda príliš veľa spoločného nemajú.

Text:PR